Już za nami pierwszy Orszak Trzech Króli w Siedlcach

Za nami pierwszy Orszak Trzech Króli w Siedlcach.Było wiele pytań: czy się uda, czy mieszkańcy Siedlec przyjdą, czy pogoda dopisze. Udało się! Za nami pierwszy w Siedlcach Orszak Trzech Króli. Podjęliśmy się - jako Fundacja i szkoła - jego organizacji. Pomogło wielu ludzi, firm, organizacji, stowarzyszeń.  Poprzedziło go wiele tygodni żmudnych przygotowań, dopinania szczegółów, ustalania, kto za co jest odpowiedzialny. To wielka praca pani Liliany Konopki i pana Piotra Pastora, którzy z ramienia organizatorów koordynowali pracę zespołu przygotowującego Orszak. Dziękujemy!

Serdeczne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego za przewodniczenie Eucharystii rozpoczynającej Orszak Trzech Króli (homilia), towarzyszenie nam do końca i życzenia. Księdzu Biskupowi Piotrowi Sawczukowi za obecność. Dziękujemy za udział w Orszaku parlamentarzystom, Panu Prezydentowi Miasta Siedlce - za życzliwość i życzenia świąteczno-noworoczne, Radzie Miasta, zaproszonym gościom, przedstawicielom instytucji kulturalnych, chórom, zespołom teatralnym.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie uroczystości: Jankowi Jaroszyńskiemu - za prowadzenie Orszaku i konferansjerkę, dzieciom z KSPiG i innych szkół - za udział, stworzenie dworu królewskiego, rodzicom - za obecność i przygotowanie dzieci, paniom Agacie i Jadwidze Wasilewskim za uszycie strojów, Tomkowi, Łukaszowi i Darkowi za wcielenie się w rolę królów (oj, łatwo nie było!), panom pełnienie straży ojcowskiej, paniom Basiom - za dopilnowanie spraw kulinarnych, panu Maćkowi, nauczycielom, strzelcom i hacerzom, policji i straży miejskiej - za troskę o bezpieczeństwo i porządek, sponsorom, wspierającym nas ludziom dobrej woli - za obecnośc i wsparcie finansowe, pomoc w dopięciu dzisiątek szczegółów.

Wszystkim uczestnikom Orszaku- za wspaniałą atmosferę i liczną obecność!

Jak było? Można to zobaczyć w galerii.

Media o nas: Podlasie24 , Tygodnik Siedlecki , InfoSiedlce , SiedlceNEWS

Zaskoczenia nie było, jeśli chodzi o barwność, żywiołowość, niezwykłość Orszaku. Znamy je z przekazów medialnych - pamiętajmy, że w tym roku szedł on już po raz szósty w Polsce. W Siedlcach - po raz pierwszy. Przed organizatorami było sporo niewiadomych. Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta odpowiedzieli na zaproszenie. Że razem mogliśmy doświadczyć, jak dobrze jest być razem, cieszyć się sobą, a przede wszystkim odkryć, jak wielką radość niesie w sobie wspólne wielbienie Pana Boga za Jego wielkie dzieła.

Frekwencja przerosła nasze oczekiwania! Nie wiem, czy ktoś policzył uczestników - na pewno było wiele tysięcy osób. Dopomogła nam pogoda, dobra kampania informacyjna poprzedzająca wydarzenie. A może po prostu było to zrealizowane pragnienie, aby w podzielonym świecie być razem, zapomnieć tym, co nas różni, wspólnie powędrować, by w znaku trzech mędrców złożyć pokłon Dziecięciu.

Mówiąc o Orszaku Trzech Króli, socjologowie używają dzi s często słowa "fenomen". Na czym on polega?

Odpowiedź - czy mówiąc precyzyjniej: opis faktu - na pewno będzie zależała od spektrum spojrzenia. Niewątpliwie istnieje zapotrzebowanie na wspólnotowe przeżywanie wiary. Jesteśmy, jako społeczeństwo zmęczeni swarami, absurdalnymi pomysłami na tzw. lepszy świat, pogłębiającą się atomizacją. Orszaki, które w tym roku szły w blisko dwustu miastach w Polsce i poza jej granicami, są powrotem do zwyczaju misteriów średniowiecznych, swoistej ludyczności w sposobie przeżywania chrześcijaństwa. Być może jest to odpowiedź na przeintelektualizowanie przekazu wiary, na zbyt hermetyczny język opisujący ją. Może pójście na łatwiznę. Na pewno nowy zwyczaj, stanowiący ciekawy sposób zagospodarowania uroczystości Objawienia Pańskiego - od kilka lat dnia wolnego - może stać się pomocą w diagnozie stanu ducha wiernych, swoistym barometrem potrzeb, okazją do wzmocnienia się. Nie może być celem samym w sobie, igrzyskami, kolejnym show - wtedy byłaby to porażka Kościoła. Raczej swoistym rozesłaniem, pomocą w zrozumieniu misji, jaką mają chrześcijanie we współczesnym świecie. Przypomnieniem nam, że jako chrześcijanie mamy coś do zrobienia na tym świecie:)

Dziekuję wszystkim za udział i pomoc w organizacji!
Fotografia: Jarosław Kurzawa
Już za nami pierwszy Orszak Trzech Króli w Siedlcach